Top Achieving Scouts

Josey Lodge is proud to honor these Scouts who have earned the top awards in their program(s).

Many of these fine young men and women have gone on to become leaders in their families, their religious institutions, their workplaces, and their communities.

Gold Award Girl Scouts are the dreamers and the doers who take “make the world a better place” to the next level. The Girl Scout Gold Award is the mark of the truly remarkable—proof that not only can she make a difference, but that she already has.

Seniors and Ambassadors who earn the Gold Award tackle issues that are dear to them and drive lasting change in their communities and beyond. Think of the Gold Award as a key that can open doors to scholarships, preferred admission tracks for college, and amazing career opportunities.


2015: Amber Hullum (Troop 8093)

2008: Carlee Smith (Troop 8119)

2007: Samatha Gedelian (Troop 8119)

1999: Karla Fielder (Individually Registered)

1996: Elizabeth Speer (Troop 8005)

1996: Evette Barnes (Troop 8005)

1996: Susan Skidmore (Troop 8005)

Since 1912, BSA's Eagle Scout rank has represented a milestone of accomplishment that is recognized across the country and even the world. Those who have earned the Eagle Scout rank count it among their most treasured achievements. “Eagle Scout” is not just an award; it is a state of being.

Those who earned the Eagle rank as youth continue to earn it every day as adults. That is why an Eagle Scout IS an Eagle Scout—not was.

2021

Zachary A. Rebstock (Troop 98)

2020

Brayden Castleberry (Troop 114)

Benjamin Alexander Hendricks (Troop 98)

Tristan Lawson (Troop 114)

James Lincoln Oberg (Troop 114)

William Joel Pitts (Troop 98)

Robert Norman Rush (Troop 114)

Robert D. Wessels, III (Troop 98)

2019

William Legro Boyce (Troop 1046)

Nickolas Tommy Lee Brown (Troop 114)

Jason Cade Cahill (Troop 1046)

Dylan Edward Fedor (Troop 114)

Russell James Hanson (Troop 1046)

Gregory Paul Hardy (Troop 1046)

Elijah Michael Jones (Troop 114)

Kolbe Michael Scheel (Troop 97)

Zachary Zane Weeks (Troop 114)

Avery Noel Woodlief (Troop 97)

2018

James H. Bounds (Troop 114)

Dawson Garrett Garner (Troop 98)

Nicolas Hendricks (Troop 98)

Benjamin Claude Williams (Troop 114)

2017

Jared Mikeal Brown (Troop 114)

John Michael Dudley (Troop 114)

Dakota J. Giddens (Troop 114)

Luke Oren Hammond (Troop 98)

Jarom Michael Hardy (Troop 1046)

John Ryan Harris (Troop 114)

James Frederick Shiver (Troop 1046)

Caleb Zane Smith (Troop 114)

William Tran (Troop 114)

2016

Alex Conner Artho (Troop 114)

Logan Shane Badoni (Troop 1046)

Charles T. Blalock (Troop 114)

James Anthony Dudley (Troop 114)

Marshall John Hanson (Troop 1046)

Connor James McKinney (Troop 114)

Elliot T. Norman (Troop 97)

Payson T. Norman (Troop 97)

Samuel William Seppanen (Troop 114)

Thomas John Williams (Troop 114)

2015

Levi Lawrence Breder (Troop 114)

Morgan S. Carr (Troop 1046)

Noah A. Duke (Troop 114)

Calvin Everett Henderson (Troop 114)

John Wesley Oberg (Troop 114)

2014

Zachary Ellis Bonnier (Troop 114)

Thomas D. Bullard-Loitz (Troop 97)

Matthew Mark Collier (Troop 114)

Yun-Burm "Eugene" Nam (Troop 1046)

Alexander Norman (Troop 97)

2013

Daniel Mark Frazier (Troop 97)

Hunter T. Henry (Troop 114)

Adam M. Hunsaker (Troop 114)

Franklin Joseph Morgan (Troop 114)

Gabriel Allen Parks (Troop 114)

Joshua Austin Primm (Troop 114)

Jeremiah James Rosenberger (Troop 114)

Cory Ryan Sammons (Troop 97)

2012

John M. Biggins (Troop 114)

Jonah Franklin Collier (Troop 114)

Michael P. Connelly, Jr. (Troop 97)

John Paul Frazier (Troop 97)

Joshua Robert Kane (Troop 98)

Thomas James Matchett (Troop 97)

James Patrick Oliver (Troop 114)

2011

Rhett William Cooper (Troop 114)

Brandon Scott Miller (Troop 98)

Robert Dennis Morgan (Troop 114)

John Michael Neville (Troop 114)

Stan Gerard Smith (Troop 114)

2010

Austin Paul Artho (Troop 114)

Ulysses Avelar (Troop 114)

Salvador Albert Comeaux (Troop 114)

Michael Patrick Frazier (Troop 97)

Joseph Lamar Grant (Troop 114)

Paul Thomas Oliver (Troop 114)

Cody Allen Barlow Sammons (Troop 97)

Austin Isaac Shiflet (Troop 114)

Christopher Joseph Smith (Troop 114)

Michael Lynn Winborn, Jr. (Troop 114)

Nathan James Zeisig (Troop 114)

2009

Justin Dolphin Carr (Troop 1046)

Todd Alexander Christian (Troop 114)

James Edward Garrett (Troop 114)

Robert Loren Jones (Troop 98)

Justin Ryan Smith (Troop 114)

2008

Tyler Benjamin Belovsky (Troop 114)

Robert Carl Ekis, II (Troop 98)

James Frazier (Troop 97)

Kyle Emerson Jenkins (Troop 97)

William Stewart Morgan (Troop 97)

John Tyler Nelson (Troop 114)

Matthew Warren Neville (Troop 114)

Ian Elliott Nicolay (Troop 114)

Steven Don Putman (Troop 114)

Joseph Stephen Rosenberger (Troop 114)

Stephen Louis Shiver (Troop 1046)

2007

Michael Kyle Crowder (Troop 98)

William Samuel Grigsby (Troop 98)

Blake Edward Irving (Troop 114)

Grant Ryan Johnson (Troop 114)

Travis David Rex (Troop 114)

Joel Daniel Rosenberger (Troop 114)

Samuel Kevin Smith (Troop 114)

2006

Nicholas Diehl Bumbaugh (Troop 1046)

Seth C. Cooper (Troop 97)

Mark A. Gray (Troop 114)

Matthew Alexander Hoff (Troop 114)

Austin L. McDaniel (Troop 98)

Jeremy L. Toole (Troop 1046)

John Ronald Waldo (Troop 1046)

2005

Dekeenan J. Bell (Troop 114)

Darren Michael Cobb (Troop 114)

James Franklin Grant (Troop 114)

Mark Hendrickson (Troop 98)

Timothy Matthew Johnson (Troop 114)

Larry W. Miller (Troop 98)

Samuel P. Murra (Troop 98)

Kevin Thomas Prier (Troop 1046)

John Phillip Rosenberger (Troop 114)

Joshua Trace Starkey (Troop 114)

Caleb Bishop White (Troop 98)

2004

Tait W. Cooper (Troop 114)

Rhett A. Jenkins (Troop 98)

Jonathan Edwin Miller (Troop 98)

2003

Andrew S. Buchok (Troop 114)

Matthew James Christian (Troop 114)

Michael R. Cox (Troop 114)

Thomas A. Fusaro (Troop 114)

Andrew J. Gonzales (Troop 98)

Joseph C. Gray (Troop 114)

William Benjamin Gray (Troop 114)

Nicholas Henry (Troop 98)

Jeremy S. Kane (Troop 114)

Kody C. McHenry (Troop 114)

Alexander Walter Zeisig (Troop 114)

2002

Zachary B. Bumbaugh (Troop 1046)

Robert J. Carter (Troop 98)

Shay R. Cooper (Troop 97)

Archie L. Grigsby, Jr. (Troop 98)

Kyle Prier (Troop 1046)

Nicolaus Frederick Zeisig (Troop 114)

2001

William Justus Carter (Troop 98)

Kyle Adam Everett (Troop 98)

Benjamin T. Johnson (Troop 114)

Timothy K. Johnson (Troop 114)

Christopher Aaron Pry (Troop 98)

Jesse Michael Pry (Troop 98)

Michael A. Sano (Troop 98)

Norman Matthew Smith (Troop 114)

Cameron Thomas Earl Spencer (Troop 98)

Clayton R. Toole (Troop 1046)

2000

Aaron Buchok (Troop 114)

Jordan Fowler (Troop 114)

1999

Kody Michael Bryan (Troop 114)

Scott Christopher Hunter (Troop 98)

William F. Koehl (Troop 98)

Brian A. Krohn (Troop 114)

Marcus Krohn (Troop 114)

Jordan Christopher Miller (Troop 98)

John Wallace Neathery (Troop 114)

David Emer Payne, II (Troop 1046)

Alexander T. Stivers (Troop 114)

Justin Lee Turner (Troop 114)

Josh D. Waller (Troop 114)

1998

Jonathan Edward Black (Troop 114)

John Sherman Chaney (Troop 97)

Benjamin Lee Cox (Troop 114)

Justin Richmond Fowler (Troop 114)

Michael Christopher Sproat (Troop 97)

Wilbourn Thomas Woodward (Troop 98)

1997

Seth Boykin Bounds (Troop 98)

J. G. Hammonds (Troop 114)

Andrew H. Koehl (Troop 98)

Joshua David Lyons (Troop 114)

Bradley A. Olson (Troop 1046)

Jodon Eugene Pyle (Troop 114)

N. Andy Speer (Troop 98)

Cory Dawson Toole (Troop 1046)

1996

Travis Loren Pinney (Troop 114)

Jeffery Golden Sorenson (Troop 1046)

Matthew A. Sproat (Troop 97)

William Richland Tatum (Troop 114)

David Vann (Troop 114)

1995

Gary Thomas Allred (Troop 1046)

Donald David Burris (Troop 98)

Ryan S. Hoover (Troop 98)

Victor M. Lange (Troop 98)

Alex Silva (Troop 114)

Samuel J. Unger (Troop 97)

1994

Darin M. Bell (Troop 114)

Loren G. Bell (Troop 114)

Zachary Wade Hilton (Troop 114)

Robert J. Sproat (Troop 97)

1993

William Marshall Boyce (Troop 1046)

Jaeson Gildon (Troop 114)

Edward Rowe Koehl (Troop 98)

Brett Joseph Lee (Troop 98)

Steven A. Merrell (Troop 97)

Robert Hamilton Potter (Troop 114)

Charles Franklin Salyers (Troop 114)

James E. Sproat (Troop 97)

Jimmy Standefer (Troop 114)

Travis Clinton Tatum (Troop 114)

1992

Bradley Cason Merrell (Troop 97)

1991

Ryan P. Bell (Troop 114)

Jason Paul Bobruk (Troop 98)

Derrick L. King (Troop 98)

David Wayne Pollis (Troop 98)

Gary R. Ratterree (Troop 98)

Lee Brown Sterling, III (Troop 98)

1990

Kenneth Jason Fair (Troop 114)

Robert Turner O'Banion (Troop 98)

1989

Damon David Burris (Troop 98)

Robert Alexander Heartfield, II (Troop 98)

Richard Michael Koehl (Troop 98)

1988

Gregory T. Hoover (Troop 98)

Samuel P. McGee (Troop 114)

Zachariah E. Patrick (Troop 98)

Gary Rowe Ratterree (Troop 98)

1987

Mark E. Allred (Troop 1046)

David B. Bailey (Troop 114)

Geoffrey S. Gribble (Troop 98)

Gregory A. Hines (Troop 98)

Thomas Randall Hines (Troop 98)

David W. Hoogterp (Troop 98)

Jay C. McGee, Jr. (Troop 114)

David P. Wood (Troop 1046)

1986

Eric J. Allred (Troop 1046)

Mike L. Dickens (Troop 114)

Chris Mitchum (Troop 114)

Dane R. Oliver (Troop 98)

1985

Dennis Day Abbott (Troop 114)

Dustin D. Burris (Troop 98)

Roland Ray Gilliam, III (Troop 98)

Obert H. Grace (Troop 1046)

Mike Thomas (Troop 114)

1984

Todd R. Deller (Troop 114)

Michael A .Pritchard (Troop 114)

1983

Rodney J. Ressling (Troop 114)

1982

Bobby Dean Crowson (Troop 1046)

Christopher Henry Efird (Troop 98)

1981

Allen E. Branch (Troop 98)

Charles A. Matchett (Troop 97)

1980

Samuel Stewart Brown (Troop 114)

Mike K. Fetters (Troop 98)

James R. Payne (Troop 114)

Walter W. Robinson (Troop 98)

1979

James F. Lyons, Jr. (Troop 114)

James P. McAlister (Troop 114)

1978

Tom Hill (Troop 114)

Thomas Leeper (Troop 114)

Robert A. McBee (Troop 114)

1977

Jon A. Boaz (Troop 114)

Mike Brown (Troop 114)

Brian E. Satre (Troop 114)

1975

Randall Lewis (Troop 98)

1974

Frederick B. Wakefield (Troop 98)

1973

Worth B. Brown (Troop 98)

Jason C. Lockhart, Sr. (Troop 99)

1972

Thomas N. Sprott (Troop 98)

1971

David A. Gallaway (Troop 97)

Stuart A. Manning (Troop 97)

Johnny F. Moore (Troop 98)

Joseph R. Munn (Troop 98)

1970

Michael T. Johnston (Troop 98)

1969

Don G. Rex (Troop 98)

1968

Joe C. Boaz (Troop 99)

David Finney (Troop 98)

Thomas W. Henry (Troop 99)

Dennis G. Herlong (Troop 99)

Alton Jones (Troop 114)

Edwin John Mackie, Jr. (Troop 98)

Gary Williams (Troop 99)

1967

Paul D. Addison (Troop 114)

Robert W. Keller (Troop 98)

Allen VanFleet (Troop 114)

1965

Johnny L. Gambini (Troop 114)

Richard A. McGown (Troop 99)

Craig Wilson (Troop 114)

1964

Mark D. Beto (Troop 114)

Tommy Hunt (Troop 99)

William R. McClintock, III (Troop 114)

Michael Park (Troop 99)

Larry Wiese (Troop 99)

1963

Jerry Jones (Troop 114)

Michael Robinson (Troop 99)

Edwin C. Wilbur (Troop 99)

1962

Eugene M. Addison, Jr. (Troop 114)

Michael W. Atkinson (Troop 114)

James K. Chandler (Troop 99)

Gary Cox (Troop 114)

Eugene Rashad Dabaghi (Troop 99)

Cecil E. Jones (Troop 114)

James Mallory (Troop 98)

John W. Phillips, Jr. (Troop 99)

Herndon Y. Robinson, Jr. (Troop 99)

Thomas S.. Rogers (Troop 114)

Lawrence G Sherrill (Troop 99)

Corry Thorne (Troop 99)

Ed C. Wilbur (Troop 114)

Walter M. "Mac" Woodward (Troop 114)

1961

Sammy Cochrum (Troop 99)

Tommy Cole (Troop 99)

Rickie McClintock (Troop 114)

Kent Mize (Troop 114)

Bert Praytor (Troop 98)

Ralph H. Vann (Troop 99)

1960

Donnie R. Burgess (Troop 114)

Ronnie E. Coleman (Troop 114)

Ronald Dale Gardner (Troop 114)

Harvell (Troop 114)

Mike Hawke (Troop 114)

Porter Mitchell (Troop 114)

Mike A. Tampke (Troop 114)

1959

Randy Bailey (Troop 99)

William Kamal Dabaghi (Troop 99)

Donald Gardner (Troop 114)

Ralph Grisham (Troop 114)

Charles Jones (Troop 98)

Charles W. Smither, Jr. (Troop 98)

Roger Vann (Troop 99)

1958

Lyle Dickey, Jr. (Troop 99)

James L. Hall (Troop 99)

Hal Long (Troop 98)

Malcolm H. Philips (Troop 99)

George H. Robertson (Troop 99)

Allen Simons (Troop 98)

James F. Stockman, Jr. (Troop 98)

1957

Britt Bell, III (Troop 99)

Mickey Evans (Troop 99)

Joe W. Kellogg (Troop 99)

Donald Rapp (Troop 114)

1956

Clifford Conrey (Troop 99)

Chad Creager (Troop 99)

Sandy Lowry (Troop 99)

Charles Peterson (Troop 99)

Johnny Schmidt (Troop 99)

1955

Fred Birch (Troop 114)

Nat Davis, III (Troop 99)

Harry Jones (Troop 99)

Dewitte Lindsey (Troop 99)

Burt Lewis Lowry (Troop 99)

John W. Morgan, Jr. (Troop 99)

Allan Pritchard (Troop 114)

1954

Bill Abbott (Troop 114)

1953

Jodie E. Kirk (Troop 114)

1952

Robert Michael Black (Troop 114)

Norman William Crawford (Troop 97)

Joe Lee Galloway (Troop 114)

Wallace E. Lowry (Troop 114)

George Padgett (Troop 114)

Dixon Prentice (Troop 114)

Jack Thurman (Troop 99)

Jimmy Turnage (Troop 114)

1951

Sterling Hudspeth (Troop 114)

Paul Swain (Troop 114)

1950

Ray Black, Jr. (Troop 114)

John Cooke Brannen (Troop 114)

Thomas Clark (Troop 114)

Cecil Crawford (Troop 114)

Francis Hathorn (Troop 114)

Cecil Jones (Troop 114)

Cecil Crawford Murray (Troop 114)

Keith Rollo (Troop 114)

Terry D. Taylor (Troop 114)

1949

Joe C. Davis, II (Troop 114)

Bo Hall (Troop 114)

1948

Hugh Meredith (Troop 97)

1947

Henry O. Crawford (Troop 114)

A. E. Tampke (Troop 114)

T. E. Temple (Troop 114)

1946

G. W. Cunningham (Troop 114)

Bill Knotts (Troop 98)

1945

Freddy Adickes (Troop 98)

Joe Shafer (Troop 99)

1944

Boyce B. Bolton (Troop 114)

Eddie Rayna (Troop 98)

Charles Sarkis (Troop 114)

1943

Billy Rollo (Troop 114)

1942

Joe Lee Hinton (Troop 97)

1941

David Adickes (Troop 98)

Tommy Gee (Troop 114)

Robert Sale (Troop 99)

Roy Reid Smith (Troop 114)

1940

Perry Ball (Troop 98)

C. W. Butler (Troop 97)

Walter G. Hedrick (Troop 99)

Forrest Leeper (Troop 114)

1939

Tom Ball, Jr. (Troop 99)

Bob McAdams (Troop 99)

Rodney Reilly (Troop 97)

1938

Marion King (Troop 114)

Cam Stiernberg (Troop 99)

1936

Robert F. Addickes (Troop 99)

Raymond F. Allen (Troop 114)

Lucian Conway (Troop 97)

Nat J. Davis, Jr. (Troop 98)

Bayard M. Hackedorn (Troop 97)

Ney Jones (Troop 98)

Elwood Parkhill (Troop 114)

Ralph L. Rix, Jr (Troop 98)

Homer Charles Wilson, Jr. (Troop 97)

Ben Young (Troop 114)

1930

Elmer Williamson (Troop 114)

1922

Boyce Bolton (Troop 3)

R. L. Bunting, Jr. (Troop 3)

C. R. Cunningham (Troop 3)

Greg Davis (Troop 3)

Phillip Gibbs (Troop 3)

Marion King (Troop 3)

Bob Little, Jr. (Troop 3)

William Ray Lynch (Troop 3)

Ray McAdams (Troop 3)

C. A. Parkhill (Troop 3)

Larry Pope (Troop 3)

Ralph Rix (Troop 3)